Dutch open G2

5. místo na třídenním otevřeném mistrovství Holandska

Letos jsem už potřetí zůstala před medailovou pozicí , tentokrát v Eindhovenu. Narozdíl od předchozích turnajů, kde jsem startovala v seniorkách jsem si chtěla přivést třetí pohár z tohoto pěkného a velkého turnaje a startovala jsem v juniorkách. Loni jsem turnaj vynechal kvůli olympijské kvalifikaci, a tak byl letos poslední možnost doplnit svou sbírku. Ale jako obvykle , pokud něco chcete moc dopadne to jinak. Po Swissu, kde jsem starovala v 62, jsem měla 4 dny na zhubnutí do 59 a u toho dost písemek. Takže ve středu jsem viděla, že bych musela moc potit, abych váhu dala a po dohodě s našima jsem toho nechala - takže příliš těžká na 59 a příliš lehká na 63. A tak to i vypadalo. Navíc organizátoři dostali "výborný" nápad na nás otestovat nový systém elektronických vest a hlav Kp&P od firmy Adidas. Stejně, jako když se testovaly poprvé Daedo E-helmy byl průběh zápasů zvláštní. Padaly hlavy tak snadno, že stačilo senzory nohou přiblížit lehce k hlavě a ani soupeř nevěděl, že prohrává o 3 body. Naopak opakované kopy do hlavy to moc nebralo. Rozhodčí byli tak vykolejení z nového systému, že uznávali i hlavy po držení , z pádů a dalších situací, se kterými si obvykle vědí rady. Pro nás byly nepříjemné i E-nárty ( za závratnou cenu 70 €) , které nedržely prsty, nechránily malé klouby a klouzaly. Až na výjimky jsme na tom ale byli všichni stejně, někdo byl možná připraven na nový systém lépe. Tak jsem bojovala , jak umím, jen body nepadaly tak, jak jsem byla zvyklá. Do čtvrtfinále jsem se dostala přes členku srbského nároďáku vcelku pohodlně (nebýt pokusu o nácvik pěst v boji) 10:3. V boji o medaile mě čekala skotská reprezentantka - silná v kopech a na svou váhu i dost rychlá. Ani jsem se nerozkoukala a dostala jsem 2 hlavy, obě byly na protest, ale ten den se protesty moc neuznávaly a tak jsme nechali boj pokračovat k výsledku, který se mi vůbec nelíbil. Skotka pak celou kategorii vyhrála. Tak tenhle turnaj byl nějaký neopovedený skoro ve všem. Byl ale čas na probrání nového přístupu k přípravě, Colby se snaží táhnout tu repre káru dopředu spolu s ostatními, i když mu to sem tam někdo trochu znesnadňuje a možná i znechucuje. Za ty dva roky se toho dokázalo dost a je potřeba udělat další velký krok. Tak se snad vše podaří.

Další den jsem si dala oddech a odjela do Antwerp, diamantového města. Parkování je dost obtížné nebo drahé, necháváme cca dva km od centra a procházíme díky tomu skrz židovskou čtvrť. Židovská komunita je tu jedna z největších v Evropě. V sobotu drží Židé šábes neboli den odpočinku, který přísně dodržují. Když jsme přijeli byl asi čas jejich bohoslužeb, a tak ze všech stran se vynořovali Židé. Asi různých stupňů náboženské přísnosti. A tak jsme viděli i ortodoxní Židy s vousy až po pas, kožešinovými čepicemi až po mladé Židy pouze s jarmulkami … Na jedné straně super, že jsme viděli takovou přehlídku u nás exotické komunity ve svátečních šatech , na straně druhé ale zavřené jejich obchody s diamanty - zejména v okolí hlavního nádraží ( třeba v příznačně nazvané Jacobově ulici) byl jeden obchod s diamanty vedle druhého, ale většinou chráněné roletami a vystavující jen méně hodnotné kousky šperků. Nicméně i těch pár otevřených výloh stačilo na úžas nad krásou šperků. V obchodech se skrývá obrovské bohatství, při krádeži v roce 2005 v přilehlém Muzeu diamantů zmizely diamanty za 2,5miliardy korun.

Obchody s diamanty plynule přecházejí, u výstavního hlavního železničního nádraží z mramoru s přilehlou ZOO z roku 1843, do Čínské čtvrti a západním směrem i do ulic s obchody s oblečením. Vedle světových značek je tu plno značek lokálních , belgické Antwerpy patří mezi centra , kde se určuje trend světové mody. Pár kusů oblečení si tedy také kupuji, když už nemám na diamanty. Z rušných ulic kolem hlavní tepny Meir odbočuji k domu slavného malíře Petra Pavla Rubense. Dnes je v něm muzeum , které vystavuje několik jeho slavných obrazů. Další je možné vidět v hlavní městské kadedrále,o pár stovek metrů dále a sochu Rubense, na kterého jsou Antwerpy hrdé, je možno vidět na Zeleném náměstí. U Rubensova domu ještě procházím tržištěm na Divadelním náměstí, kde právě končí den a většina stánkařů pomalu odváží své zboží pryč. Ještě nakupujeme olivy uz Maroka , procházíme kolem stánků s koly sýra , s květinami , vínem a dále už mířím ke katedrále se sochou římského osvoboditele města od obra (tzv. Brabova fontána s ležícím obrem Druonem, kterému římský setník usekl ruku - a tak se useklá ruka dostala do znaku města) a dále k řece Šeldě, která umožňuje připlutí největších nákladních lodí a je tak základem úspěchu Antwerp jako druhého největšího evropského přístavu (po Rotterdamu). Pár fotek s pobřežní pevností a pak plnými ulicemi místních obyvtel, kteří si užívají sobotu na ulicích i v obrovském počtu přilehlých hospůdek a kavárničkách zpět k autu. Holansko belgické hranice téměř ani neregistrujeme a přijíždíme k našemu hotelu Van der Valk asi po hodině jízdy.

Další den už jen krátký výlet doseverobrabanstké Bredy, kde žije sestra mé holandské kamarárdky Jeniffer. Krásné městečko s historickým centrem obklopeným kanálem, v neděli tam probíhaly nějakém slavnosti a tak několik kapael hrálo s plným nasazením na centrálním náměstím pod místní katedrálou. Opět krásná gotická stavba s instalovanou zvonkohrou -asi půl hodiny příjemného vyzvánění nás provázelo při prohlídce města. Blízký záměk byl přeměněn na vojenská kasárna a je dnes nepřístupný. Překvapení v podobě otevřených obchodů- měla jsem dojem , že v neděli se tu moc nepracuje , ale asi byl zvláštní den. Rozkvetlé narcisy a krokusy, pobíhající králici , slepice a kohouti v městském parku doladilo můj pohled na Bredu jako hodně příjemného města.

 • C:\fakepath\DSC 2800b
 • C:\fakepath\DSC 2806b
 • C:\fakepath\DSC 2820b
 • C:\fakepath\DSC 2836b
 • C:\fakepath\DSC 2854b
 • C:\fakepath\20150313 090652
 • C:\fakepath\11069309 833888346648322 8417125996403819209 n
 • C:\fakepath\image:49344
 • C:\fakepath\image:49345
 • C:\fakepath\image:49346
 • C:\fakepath\image:49347
 • C:\fakepath\image:49348
 • C:\fakepath\image:49349
 • C:\fakepath\image:49350
 • C:\fakepath\image:49351
 • C:\fakepath\image:49352
 • C:\fakepath\image:49353
 • C:\fakepath\image:49354
 • C:\fakepath\image:49355